Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Нагородження учасників архітектурного конкурсу серед студентів «Зелена відбудова в дії»

12.05.2025 р. 10:00

12 травня у Київському національному університеті будівництва і архітектури (КНУБА) були підведені підсумки відкритого архітектурного конкурсу серед студентів на найкращий концептуальний проєкт повторного використання енергоефективної будівлі для надання адміністративних послуг. Ініціатива стала майданчиком для втілення ідей сучасної сталості, архітектурної інклюзивності та повторного використання інфраструктури у післявоєнній відбудові України.

Ініціатива конкурсу належить Департаменту містобудування та архітектури Київської ОВА в рамках проєкту “Підтримка проектів енергоефективності для реконструкції та відбудови України” з метою створення безпечного, комфортного і безбар’єрного простору для надання адмінпослуг, з урахуванням принципів енергоефективності та зеленого будівництва.

Організаторами виступили КНУБА, ВГО «Жива планета» та Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування у партнерстві з Національною спілкою архітекторів України та Конфедерацією будівельників України.

З-поміж 14 конкурсних робіт журі обрало три найкращі. Переможці отримали грошові премії (15, 10 і 5 тис. грн), а їхні концепції ляжуть в основу проєкту ревіталізації ЦНАПу з поліпшеними екологічними характеристиками.

Проєкт “Підтримка проектів енергоефективності для реконструкції та відбудови України” що виконується Інститутом екологічного управління та збалансованого природокористування за підтримки проєкту "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні", що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) надав організаційно-технічну підтримку та премії переможцям.

Положення про Конкурс, склад журі, програма та умови участі – за посиланням.

Олексій Дніпров, ректор КНУБА: «Ідеї та бачення наших майбутніх архітекторів уже сьогодні стають внеском у відновлення країни. Ці проєкти стануть підґрунтям для появи на Київщині сучасних сталих громадських будівель для якісного надання адміністративних послуг у безпечних і комфортних умовах безбар’єрного простору. Так студенти КНУБА проєктують не просто будівлі, а нову якість життя для громад. Ми готуємо фахівців, здатних одразу після навчання долучатися до практичної реалізації проєктів на рівні регіону й країни…»

Микола Калашник, голова Київської обласної державної адміністрації: «Київська область – одна з найбільш зруйнованих унаслідок російських атак. Наразі вдалось відновити 21 тисячу об’єктів, дотримуючись принципу «відбудувати краще, ніж було». Важливо будувати такі приміщення і простори, які будуть доступними й комфортними для всіх, а також енергоефективними. На спеціалістів, які будуть відбудовувати Київщину та інші області, є високий попит серед провідних роботодавців. І команді Київської обладміністрації також потрібні молоді талановиті люди…»

Світлана Берзіна, президент ВГО “Жива планета”: “Основна ідея полягала в активізації сталих підходів до розвитку громад, зокрема — у створенні сучасних громадських будівель, які мають бути енергоефективними, екологічними та відповідати новітнім стандартам зеленого будівництва. Одним із головних викликів для організаторів стало тестування нового національного стандарту, що визначає критерії енергоефективності та екологічних характеристик громадських будівель. Цей стандарт розроблений ВГО “Жива планета” в партнерстів з КНУБА і національним технічним комітетом стандартизації ТК 82 “Охорона довкілля» за підтримки GIZ, вперше був застосований у форматі пілоту саме через цей конкурс. Учасники мали змогу інтегрувати принципи сталого будівництва наступного покоління для зеленої відбудови України…

Учасників та переможців конкурсу також привітали Олександр Ротов голова Ради директорів Конфедерації будівельників України і Ярослав Янович

«Ми одразу приступили до проєктування з повним розумінням того, як саме хочемо втілити цей проєкт. Він має бути максимально інклюзивним, доступним, із продуманим благоустроєм і функціональним зонуванням. Хотілося б подякувати організаторам — конкурсне завдання було чітким, і ми намагалися виконати всі вимоги в повному обсязі: від стандарту енергоефективного зеленого будівництва о до відповідності всім площам для закладу згідно функціонального призначення. Для нас це був дуже цікавий досвід — ми вклали у нього душу, бо самі часто буваємо у Вишгороді, добре розуміємо це місто і хочемо, щоб там з’явився сучасний, зручний центр надання адміністративних послуг», — відзначили команда переможців яка отримала І місце - Гера Юлія та Галка Данило.

ІІ місце – команда у складі: Людмила Зіміна, Владислав Ільницький, Софія Мігаль та Євген Сагадін.

ІІІ місце – команда у складі: Єгор Перепелюк, Матвій Кузьмук, Катерина Горбатова, Артем Тменов.

Переможців привітав Олександр Кащенко, декан архітектурного факультету КНУБА.

«Мені дуже сподобалося брати участь у конкурсі, адже технічне завдання було чітко й грамотно прописано — одразу стало зрозуміло, які цілі проєкту, яка його мета, для кого ми проєктуємо і з якою ідеєю. Особливо сподобалося, що в основі лежав екологічний задум — саме це ми інтегрували у свій проєкт. Наш проєкт — екологічний, адаптивний, функціональний і створений для людей», — сказала учасниця конкурсу, Дар’я Кобзаренко-Алі. Цей проєкт для швидкого будівництво з сіп- панелей був 4м за результатами рейтингового оцінювання.

«Конкурс був цікавим і актуальним для нашого часу, особливо у контексті відбудови та застосування зелених конструктивних рішень. Завдання сподобалося, хоча виникли питання щодо оформлення пояснювальної записки. Один із моментів, пов’язаних із нормами, виявився занадто складним для студентського рівня — ми ще не вивчали подібні аспекти… Хоча ми вже на п’ятому курсі, довелося звертатися за допомогою до викладачів. На майбутнє варто було б зробити записку простішою. Але в цілому дякую за досвід — це був цікавий виклик!» — поділилась враженням учасниця конкурсу Ксенія Щериця.

Проведений конкурс став новим прикладом ефективної співпраці між освітою, владою та професійною спільнотою. Подібні ініціативи розкривають потенціал студентів, формують нові партнерства задля відновлення й розвитку країни вже зараз.